NAZİF BEY O BİR VATANSEVER


NAZİF BEY VE UÇAKLARI (KURTULUŞ SAVAŞI YAPILMAMIŞTIR.DİYE BAGIRAN YOBAZLARA BİR KURTULUŞ SAVAŞI VATANSEVERİ)
Kurtuluş Savaşında orduya uçak bağışlayan iş adamı kimdi?
Nafiz Bey tarafından orduya hediye edilen uçaklara – kendisinin istememesine rağmen- Erzurumlu Nafiz 1,Erzurumlu Nafiz 2,Erzurumlu Nafiz 3 gibi isimler verildi. Batı Cephesi Hava Bölüğünde göreve başlayan bu uçaklar cephede düşman birliklerinin keşfinde ve zaman zaman da bombalanmasında önemli vazifeler gördü.
Ömer Aymalı-Tarih Dosyası/Dünya Bülteni
Mondros Ateşkes antlaşması sonrasında başlayan işgallere karşı Anadolu’da şekillenmeye başlayan direniş 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılışı ile bir hükümet haline gelmişti. Bu yeni hükümetin öncelikli faaliyetlerinden biri de işgalleri sona erdirmek için düzenli bir ordu kurma çalışmaları oldu. İstanbul’da bulunan vatanseverler de kurdukları örgütlerle Anadolu’daki milli direnişe personel , malzeme,silah ve para göndermeye başladılar. Bu faaliyetlerin içinde bulunan gönüllülerden biri de Erzurumlu Nazif Bey’di.

Nafiz Bey 1887 yılında Erzurum’da doğmuş 1912 yılında İstanbul’a yerleşerek ticaret hayatına atılmıştı. İstanbul’da bulunduğu süre içinde taahhüt işleri yapmış, yabancı ülkelerin ticaret erbabıyla dostluklar kurmuştu. Mütareke döneminde işgal kuvvetlerinin baskıları ile İstanbul’da yaşam şartları zorlaşmıştı. Bu zorluk içerisinde Anadolu’ya malzeme sevki yapılmasını koordine eden Nafiz Bey, ordunun ihtiyacı olan harp malzemelerini tedarik ederek Anadolu’ya göndermişti. Sonrasında ise bütün mal varlığını satarak paraya çevirmiş Ankara’ya taşınmıştı. Mal varlığı 10 bin altına tekabül eden Nafiz bey bu parayı Osmanlı Bankasına yatırmış ve verdiği direktifle Mustafa Kemal Paşanın istediği zaman istediği kadarını kullanabileceği hususunu kayda geçirmişti.
İstanbul’da bulunduğu süre içinde kara ordusunun malzemelerini temin eden Nafiz Bey Ankara’ya döndükten sonra ise ortaya çıkan uçak ihtiyacı için harekete geçecektir. Ordunun önemli eksikliklerinden biri uçaklardı. Aslında I.Dünya savaşı sürecinde ordunun geri çekilmesine paralel olarak mevcut uçaklar da milli sınırlara çekilmişti. Bunlar Konya,Elazığ ve İstanbul’da depolanmıştı. Elazığ’da 13,Konya’da 17 uçak mevcuttu ancak bunlar faal durumda değildi. İstanbul Maltepe’de bulunan uçak sayısı ise 45 civarındaydı. Ancak bunlar da işgal kuvvetlerinin denetiminde bulunduğundan Anadolu’daki direnişe katılamamaktaydı. Maltepe’de bulunan uçakların Anadolu’ya kaçırılması yönünde teşebbüsler olduysa da başarılı olunamadı.
Batıda Yunan işgalinin Anadolu içlerine doğru devam etmesi düşman faaliyetlerinin keşfini daha önemli hale getirmekteydi. Ancak uçak temini zor,pahalı ve henüz tanınmayan TBMM hükümeti için güç bir konuydu. İşte bu noktada Nafiz Bey tekrar devreye girdi. Hem maddi olarak hem de bağlantıları ile uçak alımı için harekete geçti. Öncelikle 2 adet İtalyan yapımı ardından aldığı iki uçak ile toplamda 4 uçak satın alarak bunları milli orduya hediye etti. Uçağın alınması kadar bu uçakların Anadolu’ya getirilmesi de büyük bir sorundu. Bunun için ise şöyle bir yol bulundu. Uçaklar firma tarafından ülkenin doğu taraflarına doğru getirilecek buradan ise Anadolu’ya kaçırılacaktı.

Nafiz Bey tarafından orduya hediye edilen uçaklara – kendisinin istememesine rağmen- Erzurumlu Nafiz 1,Erzurumlu Nafiz 2,Erzurumlu Nafiz 3 gibi isimler verildi. Batı Cephesi Hava Bölüğünde göreve başlayan bu uçaklar cephede düşman birliklerinin keşfinde ve zaman zaman da bombalanmasında önemli vazifeler gördü.
Nafiz Bey orduya yaptığı uçak bağışına dair bilgiyi 30 Ocak 1921 tarihinde Mustafa Kemal
Paşaya şöyle bir telgrafla haber vermişti:
“Büyük Millet Meclisi Reisi Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine..
İstanbul’dan satın aldığım ve buraya getirmeye muvaffak olduğum tayyare, uçarak
bugün geldi. Orduya namıma teberrü ediyorum. Kabulünü istirham ile düşman üzerine ilk
bombayı atacak zata 200 lira nakdi mükafat takdim edeceğim. Milletimizin geleceğinin selamete
kavuşmasını ve muvaffak olmasını Cenab-ı Hak’tan temenni eder hürmetle ellerinizden öperim.
Erzurumlu Nafiz”

Mustafa Kemal Paşa da Nafiz Bey‟in bu telgrafına “Hamiyeti vataniyeniz şayanı şükrandır.” diyerek karşılık verecek ve Nafiz Beyin telgrafını TBMM’de okutacaktır.Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa da Erzurumlu Nafiz Beyefendi’ye telgraf çekerek teşekkürlerini sunacaktı:
Orduya ihda buyuruları tayyare bugün Eskişehir’e vasıl olmuştur. İnşallah eser-i himmetiniz büyük muzafferiyetlerin kazanılmasına…
Bilhassa takdim-i tebrikât ve teşekkürat ederim Efendim. 1 Temmuz 337
Garp Cephesi Kumandanı İsmet

TARİH SAYFASI

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s